Formácia a život kresťanov. Blahoslavení hladní a smädní po spravodlivosti. - formačná téma 04/2024

15.04.2024

8. téma

Skôr akoby sme meditovali nad týmto blahoslavenstvom, je veľmi dôležité uvedomiť si, že slovo spravodlivosťprávnický a biblický význam.

Právnický význam spravodlivosti, zadefinovaný v rímskom prostredí už v 3. storočí znie takto: Spravodlivosť je pevná a stála vôľa dať každému to, čo mu právom patrí. Takto jestvuje spravodlivosť, že keď si kúpim niečo, tak zaplatím danú cenu, keď spôsobím škodu, primerane ju nahradím, keď štát ukladá občanom dane, musí bremená rozdeliť rovnomerne a odstupňovať výšku dane podľa schopnosti každého občana a pod. Nad tým, či spravodlivosť bola zachovaná, bdie človek - sudca.

Biblický pojem spravodlivosti obsahuje v sebe aj koncept právnej spravodlivosti, je však širší, lebo centrom tejto spravodlivosti nie sú len vzťahy medzi ľuďmi, ale aj vzťah k Bohu. Spravodlivosť podľa Biblie je žiť v súlade s Božou vôľou, čiže "byť Božím priateľom". Takto boli spravodliví Zachariáš a Alžbeta, sv. Jozef. Podobne aj slovo "ospravedlnenie" (lepšie by malo byť ospravodlivenie, ktoré sa už dosť používa) neznamená len byť zbavený viny, ospravedlniť sa za niečo, ale má to význam aktívny: ospravodlivený človek je povolaný stávať sa spravodlivým človekom, čiže Božím priateľom. (R. Venditti)

Spravodlivosť, po ktorej majú byť Pánovi učeníci hladní a smädní, a pre ktorú môžu byť aj prenasledovaní, má svoj základ v Božej vôli. Čo Boh chce, čo je jeho vôľa? Niekoľko veršov, ktoré nám môžu pomôcť:

Božie slovo

• A nepripodobňujte sa tomuto svetu, ale premeňte sa obnovením zmýšľania, aby ste vedeli rozoznať, čo je Božia vôľa, čo je dobré, čo mu je príjemné, čo je dokonalé. (Rim 12,2)

• Lebo toto je Božia vôľa: vaše posvätenie (1Sol 4,3)

• Usmerňujte neporiadnych, posmeľujte malomyseľných, ujímajte sa slabých, voči všetkým buďte trpezliví. Hľaďte, aby sa nikto nikomu neodplácal zlým za zlé, ale vždy sa usilujte o dobro medzi sebou i voči všetkým. Ustavične sa radujte. Neprestajne sa modlite. Za všetko vzdávajte vďaky, lebo to je Božia vôľa v Kristovi Ježišovi. Ducha neuhášajte, proroctvami nepohŕdajte, ale všetko skúmajte; dobrého sa držte! Chráňte sa zla v akejkoľvek podobe! A sám Boh pokoja nech vás celých posvätí (1 Sol 5,14-23)

Božiu vôľu je potrebné hľadať uprostred sveta, v ktorom žijeme. Božou vôľou je, aby sme žili sväto uprostred sveta, plní vďačnosti, lebo sme vykúpení v Ježišovi Kristovi.


Slovo Cirkvi

(Mons. Francesco Lambiasi, list z roku 2010)

Boh chce naše posvätenie, aby sme boli svätí. Svätosť je dokonalosťou lásky: znamená to robiť všetko v mene Pána Ježiša, vzdávajúc skrze neho vďaky Bohu Otcovi. Potom aj naše všedné každodenné úkony, ako je jedenie a pitie, aj naša šedá všednosť môže nadobudnúť farby evanjelia a aj ten najobyčajnejší život sa stáva mimoriadne žiarivým a krásnym.

Hlad a smäd to je hľadanie pravdivých a hlbokých odpovedí na otázky, ktoré v sebe nosíme. Tento smäd po pravde a kráse nemôže byť uspokojený priemernosťou kresťanského života, ani niekoľkými kúskami dobroty. Už som vám povedal: najvážnejším problémom dneška nie je ani tak skutočnosť, že nás kresťanov je málo, ale to, že sme málo kresťanmi. Je to otázka kvality, nie kvantity. A kvalita nie je daná organizáciou a činnosťami, ale láskou. Duše zamilované do Pána, chudobné a pokorné, tiché a milosrdné, jasné a silné, smädné po svätosti: tieto duše vedia iných obrátiť a utíšiť ich smäd. Na druhej strane, kresťania, ktorí sú hladní po tom, aby boli videní inými, vždy nepokojní, stále sa niekam ponáhľajú, obchodníci, organizátori a žijúci zo slávy a sily svojich schopností, spokojní vo svojich privilégiách, to sú osoby, ktoré hasia plamene Ducha a odháňajú tých, ktorí hľadajú Boha.

Dnes má naša stará Európa dramatickú potrebu znovuobjaviť svoju dušu a táto obnova bude možná len prostredníctvom novej evanjelizácie. Sú potrební kresťania schopní úprimného, odvážneho, ale aj pokorného ohlasovania. Zjavená pravda nie je chválou, ale darom a zodpovednosťou. Musíme ju ponúknuť otvorene, bez zmäkčovania, ale aj s pokorou, bez inkvizičných postojov a bez túžby vrhať na niekoho oheň z neba. Nesmieme zabúdať, že dôveryhodnými a príťažlivými svedkami evanjelia sú tí kresťania, ktorí namiesto toho, aby o ňom rozprávali, nútia iných čítať ho vo svojom vlastnom živote.

Naša situácia

  • Sú naše spoločenstvá plné hľadania spravodlivosti Božieho kráľovstva, čiže hľadania Božej vôle? Alebo viac rozprávame o svojich problémoch a zraneniach?
  • Ako ľahko vieme v oblasti apoštolátu alebo života spoločenstva skĺznuť do právnej spravodlivosti. Keď uprednostníme miery a porovnávania a chlad vyžadovania, namiesto lásky, pozvania a trpezlivosti.
  • Nie je dôležité, čo všetko dokážeme a ako to bude perfektné, ale s akou láskou to robíme a ako sme to odovzdali Bohu.
  • Máme ten správny hlad a smäd? Usilujeme sa o aktivity očistené od prímesí nášho egoizmu?

• Toto sme spoznali a hlbšie si uvedomili .................................................................................

• Toto by sme mohli zmeniť v našej životnej praxi ...................................................................

stiahnite si tému tuto:

2020 Združenie saleziánov spolupracovníkov | Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky